asansör - asansör imalatı - asansör kabinleri - izmir - asansör fırması, asansör firmaları, yürüyen merdiven, yürüme bandı, yük asansörleri, şahıs asansörleri

Asansr Firması arrow VVVF-Kademesiz Hız
VVVF-Kademesiz Hız PDF Yazdr E-posta

Asansör Tahrik Düzenleri

Asansörde iyi bir iletme olması için yolcuları rahatsız etmeyecek ekilde hızlanıp yavalaması, tam kat hizasında durması ve en kısa sürede maksimum insanı taıması zaman kaybına sebep olmaması gerekir. Günümüz asansörlerinde sıkç kullanılan 3 tip tahrik ekli vardır.

Tek Hızlı Tahrik Bu düzen tek hızlı bir asenkron motor ve dili düzeninden oluur. 0.63 m/s hızlarda kullanılır. Kalkı hızı motorun devir sayısı - moment erisi ile belirlenir. Duruta ise motorun enerjisi kesilir, motor mekanik frenle durdurulur. Yolcuların rahatsız olmaması için mekanik frenin bir miktar kaymasına izin verilir. Hızın düük olması etkiyi azaltır. Düzende dili bulunması hem gürültüye hem de zamanla arızalara yol açabilir. Devir yönünü deitirmek için iki faz yer deitirilir. Son derece konforsuz, duru ve kalkılar sert olur. Tamamen mekanik frenlemeyle çalıtıı için zamanla fren balatalarındaki aınmadan ve/veya kabin içindeki yüke baımlı olarak kat seviyelerinde amalar meydana gelmektedir.

Çift Hızlı Tahrik

Tek hızlı tahrikte olduu gibi arada yine bir dili düzeni vardır. Motorda birbirinden baımsız kutup sayısı farklı iki sargı bulunur. Genellikle tahrik hızı 1 m/s' dir. Motor büyük hızla kalkınır, kata belli bir mesafe kalınca düük hıza geçirilir. Motor mekanik frenle durdurulur. Çift hızlı asansörlerde bir hızdan dier bir hıza geçilerde kabindeki yolcular rahatsız olabilmektedir. Ayrıca hızın sert deiimi mekanik parçalar üzerinde aın dinamik kuvvetler oluturabilmektedir. Tamamen mekanik frenlemeyle çalıtıı için zamanla fren balatalarındaki aınmadan ve/veya kabin içindeki yüke baımlı olarak kat seviyelerinde amalar meydana gelmektedir.

İnverter Kontrollü VVVF (Kademesiz Hızlı)Tahrik

Yan iletken güç elektroniindeki gelimeler sonucu inverterler asansörlerde de kullanılmaya balanmıtır. İnverter kontrol sistemi, daha az enerjiye gereksinim duyar ve ideal hız ayar olanaı salar..  İnverter kontrollü sistemlerde motorun gerilimi yanında frekansı da deitirilir. Bu da motora her devirde optimum döndürme momenti salar. Bu sistemde AC motor, IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) adı verilen yan iletken elemanlarla oluturulan bir düzenle kontrol edilir.  Genel olarak açıklamak gerekirse inverter, motor devrini, döndürme momentini veya E/f oranını sabit tutmak sureti ile sıfır devirden, nominal devire kadar çıkartılabilir. Bu yolla motor daima dengeli ve orantılı olur.

İnverterle kontrol edilen asansörlerin avantajları

·          Optimal frekansla motor verimi artar.

·          Dorultucuda kayıpların azaltılması sonucu olarak giri akımı düzeltilir ve güç faktörü artar.

·          Motorun kalkı esnasında çektii demeraj akımı ortadan kalkar, enerji tasarrufu salanır

·          Yüksek sürat imkanı salanır.

·          Seri ivme ile kalkı imkanı.

·          Motor ısınması daha az düzeydedir.

·          Kat seviyelerinde sıfır hatayla durular salanır maksiumum duru konforu hissedilir.

·          Asansörün durduu ve kalktıı neredeyse anlaılmaz 

 
Advertisement

Sponsor

Destekleyenler

Web Tasarım
Partner

Rss Kaynakları

web tasarım
DigiPara Liftdesigner We use DigiPara Liftdesigner for elevator drawings